چشم‌انداز محیط زیست 2050 پاناسونیک

فعالیت‌های پاناسونیک در راستای تولید و بهره‌برداری کارآمدتر از انرژی خواهد بود به‌طوری‌که این مقدار انرژی از میزان انرژی مصرف‌شده فراتر رود

در سال 2017، شرکت پاناسونیک چشم‌انداز محیط زیست 2050 پاناسونیک («چشم‌انداز محیط زیست 2050») را به‌عنوان چشم‌اندازی بلندمدت برای مدیریت پایدار زیست‌محیطی تدوین کرد. 

چشم‌انداز محیط زیست 2050 پاناسونیک

برای دستیابی به «یک زندگی بهتر» و «یک محیط زیست جهانی پایدار»، فعالیت‌های پاناسونیک در راستای تولید و بهره‌برداری کارآمدتر از انرژی خواهد بود به‌طوری‌که این مقدار انرژی از میزان انرژی مصرف‌شده فراتر رود، با این هدف که جامعه‌ای با انرژی پاک و سبک زندگی راحت‌تر ایجاد شود. 

انرژی مصرف‌شده < انرژی تولیدشده

در حال حاضر، نسبت مقدار انرژی مصرف‌شده (انرژی مورد استفاده در فعالیت‌های تجاری ما مانند انرژِی مصرفی در تولید، و انرژی مصرف‌شده به‌وسیله محصولات ما در دست مشتریان) به مقدار انرژی تولیدشده (انرژی پاک تولیدشده و/یا ایجادشده توسط محصولات و خدمات پاناسونیک، مانند سیستم‌های تولید برق فوتوولتائیک، باتری‌های ذخیره‌سازی و راهکارهای انرژی) تنها یک دهم است. از همین حالا، ما برای بهبود عملکرد صرفه‌جویی در انرژی مصرفی محصولات و همچنین ایجاد نوآوری در فرآیندهای تولید به‌منظور کاهش میزان مصرف انرژی، فناوری‌هایی را توسعه خواهیم داد. برای انرژی ایجادشده هم، کسب و کارهایی را برای ایجاد و ذخیره‌سازی انرژی گسترش خواهیم داد و در این راستا برای افزایش میزان انرژی پاک، سهم خود را در سیستم‌های اجتماعی جدید مانند جامعه هیدروژنی ادا خواهیم کرد.

از این رو پاناسونیک می‌کوشد به‌واسطه این تلاش‌ها تا سال 2050 «انرژی تولیدشده» از «انرژی مصرف‌شده» پیشی بگیرد. 

بیشتر بدانید:

کاهش انتشار گاز CO2

پاناسونیک با تلاش های مختلفی سعی در کاهش انتشار گاز CO2 دارد، 
از جمله در محصولات، فعالیت های تولیدی، لجستیکی و فعالیت های دفتری خود.

گرم شدن جهان موضوع مهمی است که بشر با آن روبروست. پاناسونیک در تلاش است میزان گاز CO2 را به دلیل گرم شدن جهان از دو طریق یعنی «محصولات» و «روند تولید» کاهش دهد. به ویژه به این دلیل که محصولات الکتریکی در زمان استفاده نسبت به روند تولید، انرژی بیشتری مصرف می کنند، پاناسونیک در تلاش است به طور فراگیر انتشار گاز CO2 را طی چهار خط مشی «ذخیره انرژی»، «ایجاد انرژی»، «نگهداری انرژی» و «مدیریت انرژی» کاهش دهد.

یک نمونه ویژه از توسعه چنین محصولات ذخیره انرژی ECONAVI است، عملکردی که از فناوری های حسگر استفاده می کند تا مصرف برق اتلافی را مشخص کرده و به طور خودکار الکتریسته را ذخیره کند. محصولات ایجاد انرژی شامل سیستم های تولید برق فتوولتائیک و سیستم های تولید برق سلول سوختی خانگی می شوند و محصولات نگهداری انرژی مانند باتری های لیتیوم یون هستند. در مورد محصولات مدیریت انرژی، ما سیستم ارتباطی ایجاد-نگهداری انرژی را توسعه داده و روانه بازار کرده ایم، که استفاده هوشمند از الکتریسته را از طریق ارتباط یک ژنراتور برق فتوولتائیک با باتری های ذخیره، و HEMS هوشمند، یک سیستم مدیریت انرژی خانگی، فعال می کند.

در مورد فعالیت های «روند تولید»، ما در فعالیت های کارخانه سبز (GF) مشارکت داریم که هدف آن این است که در همه کارخانه های پاناسونیک سراسر جهان تا حد ممکن اثر فعالیت های ما بر محیط زیست به عددی نزدیک به صفر برسد. به عنوان بخشی از این فعالیت ها، ما سیستم های مدیریت انرژی را در حدود 300 کارخانه سراسر جهان معرفی کرده ایم و از طریق پیش بینی شرایط مصرف انرژی و نتایج حاصل از اقدامات انجام شده در جهت کاهش مصرف، در حال کاهش مصرف انرژی هستیم.

علاوه بر این اقدامات، ما سرسختانه به دنبال کاهش انتشار گاز CO2 از طریق فعالیت های مختلف لجستیکی و دفتری خود به همراه شرکایمان می باشیم.

ما انتشار گاز CO2 را طی فعالیت های تولیدی و محصولات/سرویس ها کاهش می دهیم.

بازیافت منابع

پاناسونیک از طریق تولیدات با قابلیت بازیافت در یک جامعه پایدار سهیم است
تا منابع محدود را برای آیندگان حفظ و ذخیره کند.

با رشد اقتصادی سریع در سراسر جهان، موضوعات مربوط به منابع بیشتر مورد توجه و نگرانی جوامع قرار می گیرند. منابع یابی منابع و مواد جدید نه تنها بر روی محیط زیست ما اثر می گذارد بلکه می تواند موجب کاهش منابع معدنی شده و قیمت این مواد را تا حد زیادی افزایش دهد.

به عنوان یک شرکت تولید کننده مسئول، ما بر روی اقدامات نوآورانه مختلفی کار می کنیم تا میزان مصرف مواد جدید را تا حد ممکن کاهش دهیم. یکی از این اقدامات نوآورانه استفاده از منابع بازیافتی بر اساس خط مشی «تولید برای تولید» است. ما در پایان عمر محصولاتی چون تلویزیون ها، یخچال ها، خنک کننده ها و ماشین های لباسشویی/خشک کن، مواد پلاستیکی آنها را جدا می کنیم و این محصولات را به موادی بازیافت می کنیم که در دستگاه های خانگی مختلفی استفاده شوند. علاوه بر این، فلزات بازیافتی به عنوان مواد خانگی استفاده می شوند.

علاوه بر این فعالیت ها، با کاهش دفع نهایی به یک حداقل مطلق در تلاشیم تولید گازهای گلخانه ای را به صفر برسانیم. برای مثال، در سنگاپور، شن استفاده شده به عنوان ماده اصلی در ساخت قطعات پوششی برای کمپرسور که در یخچال ها استفاده می شده است به طور معمول با فرستادن این شن به محل های دفع زباله دور ریخته می شد. اما اکنون به جای اینکار این شن را نگهداری کرده تا به عنوان شن اصلی در روند تولید دوباره مورد استفاده قرار گیرد یا دوباره به عنوان مواد ساختاری در شرکت های خارجی استفاده می شود. اینکار موجب شده است کاهش قابل توجهی در میزان زباله و زباله های تولید درآمد، هزینه های خرید و تهیه مواد و هزینه های دفع و دور ریختن شن زائد حاصل شود.

ما در تلاشیم از طریق ادامه روند تولیدات با قابلیت بازیافت در تحقق استانداردهای بهتر و یک جامعه پایدار سهیم باشیم.

سعی می کنیم به طور مؤثری از منابع استفاده کنیم طوری که هدف تولیدات با قابلیت بازیافت هم دنبال شود.

استفاده با دقت از منابع محدود آب

پاناسونیک در تلاش برای توسعه محصولات ذخیره آب است
و همینطور اینکه در فعالیت های تولیدی خود منابع آب را حفظ و نگهداری کند

نود و هشت درصد آب های روی زمین آب دریاها هستند. از 2 درصد آب باقیمانده شیرین و قابل استفاده، به جز یخچال ها و دیگر منابع غیرقابل دسترس آب، مقدار آب موجود در دریاچه ها، رودخانه ها، و آب زیرزمینی کم عمی تنها چیزی کمتر از 0.01 درصد می شود. طبق گزارش خطرات جهانی که توسط مجمع جهانی اقتصاد در ژانویه 2015 منتشر شد، بحران آب به عنوان بالاترین خطر و بیشتری تأثیر بر جهان در لیست این گزارش قرار گرفته است.

با این توضیحات و پس زمینه، به منظور حفط آب خانگی، صنایع و کشاورزی که برای تشکیل و حفظ یک محیط زنده و غنی لازم است، پاناسونیک اقداماتی در راستای حفظ و نگهداری منابع آب هم در خود محصولات و هم در روند تولید در نظر گرفته است. بر اساس تجزیه و تحلیل کامل مصرف آب در محصولاتمان، ما قابلیت هایی را توسعه داده ایم که کمک می کند با بهبود کنترل جریان آب و استفاده از بازیافت، از آب بهترین استفاده به عمل آید تا بتوانیم مقدار قایل توجهی از این آب را حفظ و نگهداری کنیم. برخی از این محصولات عبارتند از ماشین های لباسشویی/خشک کن، ظرفشویی ها، توالت های آب گرم، هودهای حالت تخت با عملکرد تمیز کردن.

در روند تولید، ما در تلاشیم با استفاده از میزان کمتری از آب جدید و تخلیه حجم کمتری از آب فاضلاب با بازیافت آب فاضلاب، اثر کمتری بر محیط زیست داشته باشیم. به عنوان یک مثال، کارخانه Nishikinohama از شرکت راه حل های سازگار با محیط زیست پاناسونیک که پانل های خورشیدی تولید می کند دوباره از آب فاضلاب تخلیه شده استفاده می کند یعنی همان آب خالصی که از طریق فیلتر کردن ناخالصی های آب فاضلاب با استفاده از تصفیه کننده آب دیگری به دست می آید.

با استفاده مؤثر از آب و جلوگیری از آلوده شدن آب در تلاشیم منابع آبی را حفظ و نگهداری کنیم.

کاهش تأثیرات مواد شیمیایی بر محیط زیست

پاناسونیک از طریق زنجیره تأمین به مدیریت مواد شیمیایی می پردازد
تا از مشتریان و محیط زیست حمایت کند.

مواد شیمیایی استفاده شده در دستگاه های خانگی و سایر محصولات خانگی پشتیبان روش های زندگی راحت و سطح بالای ما به طرق مختلف می باشد. در عین حال از آنجا که برخی از مواد شیمیایی اثرات مضری بر انسان ها و محیط زیست دارند، مدیریت مواد شیمیایی طی توسعه محصول و مراحل تولید موضوع مهمی است، تا اثرات آن بر سلامت افراد و محیط زیست در مدت استفاده توسط مشتریان و همینطور بعد از دور ریختن و دفع آنها در نظر گرفته شود.

بر اساس این تشخیص پاناسونیک طبق قوانین و مقررات مربوطه هر کشوری عمل می کند و فعالیت های تجاری خود را در راستای سیاست اصلی خود یعنی کاهش تأثیرات مواد شیمیایی در کل چرخه عمر محصول از خرید و تهیه مواد تا تولید آن، استفاده توسط مشتری و مرحله دور ریختن و دفع آن به انجام می رساند.

پاناسونیک مواد شیمیایی موجود در محصولات را مشخص می کند. با ارزیابی تأثیر این مواد بر افراد و محیط زیست، و با عدم استفاده داوطلبانه از مواد شیمیایی که خطرات بالقوه ای برای آنها به دنبال دارد، هدف پاناسونیک این است که محصولاتی ایمن و مطمئن ارائه کند.

علاوه بر این، برای جلوگیری از آلوده شدن هوا، آب و خاک در مناطقی که این کارخانه ها قرار دارند و همینطور برای جلوگیری از عوارض جانبی بر روی ساکنین مجاور و همسایه با این مناطق، پاناسونیک در تلاش است میزان مواد شیمیایی استفاده شده در کارخانه های خود را با بهبود روش های تولید کاهش دهد.

ما تأثیر مواد شیمیایی بر سلامت افراد و محیط زیست را کاهش می دهیم.

حفظ تنوع زیستی

پاناسونیک سعی بر این دارد تا تنوع زیستی را در سه زمینه اصلی حفظ کند:
محصولات، خرید و استفاده از زمین.

فعالیت های اجتماعی ما در نعمت های طبیعی (سرویس های اکوسیستمی) از جمله خاک، هوا، آب، گیاهان و حیوانات تأسیس می شوند. طبیعت بر اساس یک تعادل زیبا و ظریف از زندگی ساخته شده است برای همین حفظ تنوع بیولوژیکی آن برای ما مهم است تا این نعمت ها را به نسل بعد انتقال دهیم.

پاناسونیک متعهد است درک درستی از تأثیرات فعالیت های تجاری خود داشته باشد و همینطور در حفظ و نگهداری هم سهیم باشد به ویژه پاناسونیک در سه زمینه مهم زیر دست به اقدامات نوآورانه ای زده است، (1) محصولات: افزایش محصولاتی که به حفظ تنوع زیستی کمک می کنند، (2) خرید: ترویج خرید سبز برای چوب جهت استفاده مناسب از منابع جنگل و (3) استفاده از زمین: استفاده از نواحی سبز در بخش های تجاری برای کمک به حفظ تنوع زیستی.

در زمینه محصولات، یک سیستم که بی طرفانه مشارکت در تنوع زیستی از طریق محصولات را ارزیابی می کند مشترکاً با یک NGO بین المللی تهیه شده است و در ساخت محصول در پاناسونیک استفاده می شود.
همینطور، موارد مربوط به تنوع زیستی در معیار اعتبارگذاری محصول سبز ما اضافه شده است، و ما به صورت داوطلبانه ارتباط بین مواد، عملکردها و تنوع زیستی را ارزیابی می کنیم.

در زمینه خرید، پاناسونیک به طور گسترده ای با صندوق جهانی طبیعت (WWF) ژاپن مشورت کرده است و دستورالعمل های خرید سبز گروه پاناسونیک برای چوب را تهیه کرده است و خرید مواد را با توجه به تنوع زیستی ترویج می دهد.

در زمینه استفاده از زمین، تنوع زیستی نواحی سبز در سایت های تجاری پاناسونیک مورد ارزیابی قرار گرفت تا مکانیسم هایی ارائه شود که نه تنها تعداد گیاهان و حیوانات محلی حفظ شوند که بین مواد آلی حیات وحش محلی و مکان برای زندگی و زاد و ولد ارتباط برقرار کند.

پاناسونیک به همکاری خود با دولت های محلی، NPO های محیطی و سازمان های متخصص برای حفظ تنوع زیستی ادامه خواهد داد.

برای دریافت جزئیات به فعالیت های زیست محیطی مراجعه کنید

ما به تنوع زیستی اهمیت داده و آن را حفظ می کنیم.